יום ראשון, 31 באוגוסט 2014

טרנד המלון האקולוגי

יותר ויותר בתי מלון ברחבי העולם חורטים על דגלם את הנושא של שמירה על איכות הסביבה. מלון אקולוגי מתאפיין בעיקר במיחזור וצמצום הנזק לכדור הארץ וניתן לראות כיצד הוא מבצע זאת בשורה ארוכה של תחומים. ראשית, במלון אקולוגי מדגישים את המיחזור ולכן נמנעים מבזבוז משאבים חשובים. באמצעות מיחזור קרטונים ונייר יכול מלון אקולוגי לחסוך מאות אלפי דולרים מדי שנה וגם לענות על צרכי איכות הסביבה. שנית, במלון אקולוגי מקפידים על גישה מערכתית כוללת לתכנון, בנייה ותפעול.
המטרה העיקרית של מלון אקולוגי היא לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם. הגישה המערכתית של המלון מיושמת כבר משלב התכנון ועד האירוח. באמצעות גישה אקולוגית יכולים עובדי המלון להשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה, לעודד את האורחים לקבל חלק במאמץ ולבדל את עצמם מול בתי מלון אחרים. הגישה של מלון אקולוגי משפיע גם על האורחים וגם על תחום התיירות והאירוח כולו.
אסטרטגיות להטמעת גישה אקולוגית במלון
יש מספר אסטרטגיות בהן ניתן להשתמש על מנת להטמיע את הגישה האקולוגית בבתי מלון. אסטרטגיה אחת היא לבודד באופן תרמי את הגג, את הקירות והחלונות. כיום יש פתרונות בידוד תרמי מגוונים והיתרון שלהם הוא שהם אינם באים על חשבון אסתטיקה מרשימה. מעצבי פנים, מהנדסים ואדריכלים יודעים היטב איזה חומר בידוד תרמי לבחור על מנת לעצב את המלון האקולוגי ולקבל את פני האורחים בצורה מרשימה.
אסטרטגיה שנייה אותה מיישמים בתוך מלון אקולוגי היא ניצול מסה תרמית ובידוד לצורך חיסכון באנרגיה במהלך חימום וקירור. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא רק באיזורים קרירים באירופה או בארצות הברית אפשר להקים מלון אקולוגי. הידע העומד לרשות החברה המערבית מאפשר ניצול אופטימאלי של מסה תרמית בכל מזג אוויר. כך מבטיח המלון תנאים אופטימאליים לאורחים, חוסך בהוצאות על חימום וקירור ואף מצמצם את הזיהום הסביבתי בצורה ניכרת.
אסטרטגיה שלישית של מלון אקולוגי מחייבת תכנון יעיל וחסכוני של השטח והמבנה. בין היתר ניתן להעמיד את המלון לניצול אור טבעי וכך לוותר על תאורה מלאכותית, מזהמת ויקרה. אפשר גם למקם את המלון לטובת ניצול של מי נגר עילי להשקיה או שילוב בנוף.
שימוש באביזרים במלון אקולוגי
מיחזור קרטונים הוא לא השימוש היחיד שעושים העובדים של מלון אקולוגי בטכנולוגיות חסכוניות. כדאי להזכיר גם את השימוש הנרחב באביזרים חוסכי מים ואנרגיה, את השימוש במקורות אנרגייה ירוקים כמו רוח ושמש ואת מיחזור הפסולת, הדלוחין ומי הביוב. מעבר לכך, בעת בנייה והקמה של מלון אקולוגי ניתן לזהות שימוש בחומרי בנייה שייצורם דורש מעט אנרגיה או שימוש בחומרי גלם מתכלים לחלוטין – חציר, עץ וכן הלאה.

לסיכום, המלון האקולוגי מציב רף גבוה עבור גורמים בתתחום התיירות אולם הוא מבטיח שמירה על איכות הסביבה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מסעדות בארץ