יום ראשון, 2 במרץ 2014

מה יותר משתלם - חופשה בארץ או בחול?

אורח החיים הנוכחי עמוס תמיד, כך שהרצון לצאת לחופשה עולה אחת למספר חודשים לפחות. בכל אחד מהמקרים, גם כאשר מחליטים לצאת לחופשה, נדרש לחשוב על המקום בו היא תיערך. עוד לפני שמגיעים לרמת ההחלטה על מדינה או עיר ספציפיים, עולה הצורך למצוא תשובה לסוגיה מרכזית אחת: האם לבחור בחופשה בארץ, או שמא באחד היעדים הנמצאים מעבר לים? ומה נחשב למשתלם יותר מבחינה כלכלית?

כל הסיבות לעלות על מטוס

חופשה בחו''ל מאפשרת לאדם להגשים את אחד החלומות שבוודאי מלווים אותו, והוא טיול ביעדים שונים ומרהיבים בעולם. בעולם יש אינספור מקומות אליהם ניתן לטוס, כשמגוון האטרקציות הרחב בהם, האווירה הייחודית ואפילו הניתוק מהסביבה המוכרת תורמים מאד לחוויה.
מבחינה כלכלית, ברור שבמקרה של טיסה לחו''ל נכנסים לתוך שדה משחק חדש. ראשית, נדרש לבצע טרם הנסיעה פעולות שונות: הן לא יקרות במיוחד מבחינה כלכלית, אך לא ניתן לצאת לחו''ל בלעדיהן. בין השאר, המדובר הוא על קבלת חיסונים ומידע רפואי בסיסי על מדינת היעד דרך מרפאת מטיילים (בחלק מהיעדים), חידוש הדרכון כאשר תוקפו עומד להסתיים או רכישת ביטוח נסיעות לחו''ל.
לכאורה, נופש בחו''ל אמור להיות יקר יותר, ולו מכיוון שנדרש לשלם מאות דולרים על כרטיס הטיסה. עם זאת, בחלק ניכר מהמקרים ניתן למצוא דילים וחבילות משתלמות, המקנות הנחה בגובה של עשרות אחוזים. היבט חשוב נוסף הוא שבמדינות רבות תנאי המחייה זולים פי כמה מאשר בישראל, מה שמוזיל את עלויות החופשה הכלליות. מדינות המזרח הרחוק, כמובן, הן הדוגמא המובהקת לכך.

ומה באשר לחופשה בישראל?

מן העבר השני של המשוואה, עומדת האפשרות לצאת לחופשה בתחומי מדינת ישראל. במקרה הזה, מגוון היעדים מצומצם יותר מאשר חופשה בחו''ל, כמובן, אך הוא עדיין מרשים לכל הדעות: אפשר להשכיר למספר ימים צימר באחת מפנינות הנוף בצפון המדינה, להדרים עד לאילת או לבחור בחופשה באחד המלונות באזור המרכז, סמוך לערים בהן שורה ארוכה של פעילויות.
יציאה לחופשה בישראל פשוטה הרבה יותר מבחינה ארגונית: כל שנדרש הוא להזמין מקום, לארוז ציוד בתאריך הנקוב ולהתחיל בנסיעה לעבר האטרקציה התיירותית הראשונה שנבחרה. עקב העובדה שעלויות הטיסה נחסכות כאן, נקודת הפתיחה הכלכלית של טיולים בארץ מאפשרת חיסכון לא מבוטל. גם אם עלויות המחיה בישראל ומחירי התיירות בה גבוהים מיעדים שונים בעולם, עדיין ניתן למצוא בה הנחות משתלמות במיוחד.

ההחלטה תמיד לא פשוטה

בעיקרו של דבר, קשה למצוא תשובה חד משמעית לשאלה שהובאה מעלה, והיא מה נחשב לחסכוני יותר: חופשה בחו''ל או בישראל? ברור שבכל אחד מהמקרים יש משתנים רבים שמרכיבים את משוואת המחיר, ואשר חייבים לתת עליהם את הדעת. מספר הימים שמעוניינים לבלות בחופשה, הרכב הנוסעים, הביקוש בתקופה המסוימת בשנה, הפעילויות המתכוננות באתר החופשה - כל אלה משפיעים על העלות הכוללת. רבים יציינו, עם זאת, שאלו הן בהחלט צרות של עשירים, ושכבר בעצם ההחלטה לצאת לחופשה גלומים אינספור יתרונות.

אין תגובות:

פרסום תגובה

מסעדות בארץ