יום חמישי, 7 ביולי 2011

סיפוקים מהחיים


כל מי שעיניו בראשו, יכול לראות שבעת הזו, החיים הועידו לנו ליהנות. יש לנו מדינה, יש לנו חופש יחסי, רווחה ולא רודפים אותנו. מה בן אדם צריך יותר מנחלה וקצת שקט? לא הרבה. אבל יחד עם זאת, משום מה, רבים מאיתנו עדיין לא מרוצים. הכיצד הדבר? הרי שגם אם אין לכם כסף יתר על המידה, עדיין ניתן לרכוש אוכל יחסית איכותי, טכנולוגיה מתקדמת וחינוך סביר. אם כן, מהי הסיבה לכל זאת? הסיבה היא שאנו לוקחים את החיים ברצינות מדי, ומוותרים בקלות מדי על הדברים המסוגלים להעניק לנו עונג. כך, כשרגשות שליליים של ויתור עצמי מצטברים, אנו רואים את השחורות שצפים לנו מול העיניים, ולא את השמש הזורחת שבחוץ.
כך, שמה שצריך זה ללמוד לפנק את עצמכם. בין אם זה לארגן מסיבת רווקים באילת, לעבור ניתוח אף ובין אם זה לקחת חופשה ולעשות כמה מסלולי טיול, רק אם תשתחררו נפשית ותוכלו להגיע בקלות לרמת מחשבה בהירה יותר.

ההבדל בין ילדים למבוגרים


כשילדים, העולם צבוע באלפי צבעים, אך במחשבה, אנו רואים הכל כשחור או לבן. טוב או רע. לשחק בזמן ההפסקה זה טוב. לברוח מהגן כדי להיות בגן שעשועים זה רע. אך ככל שמתבגרים, ככה מתווספים עוד ועוד גוונים של אפור בתוך המשוואה. אסור לשקר. מותר לומר שקר לבן. אסור לנסוע מעל המהירות המותרת, אלא אם כן זה לשם הצלת חיים. וכך, כשההגדרות הישנות והאבסוליטיות שלנו של מהו טוב ומהו רע מתערבבות עם המציאות כפי שהיא (שאינה טובה או רעה), כך אנו מתבלבלים יותר ויותר בשאלה כיצד אנו צריכים לנהוג. מכאן צמח החוק. אמנם לילדים מותר ללכת מכות, אך מבוגרים ייכלאו אם יעשו כן. למה? כי הגענו לערך מסוים של אופן שבו אדם בוגר אמור לנהוג, דבר שאינו מצופה מילד.
אחרי שהוגדר מה הטוב ומה הרע, כעת נוצרת סקאלה שביניהם, שלעיתים קרובות מטשטשת את ההגדרות, וגורמת לנו לפעול, בכל המישורים, בניגוד לערכים שאנו רואים בהם כנכונים. יותר מדי פער נוצר בין המחשבה לבין מה שמבטאים, ואלה רגשות שעלולות להצטבר לאורך שנים.

לא לדחות. לעשות!


במובן מסוים, עלינו לחזור להיות ילדים. אמנם אין אנו מנותקים מהמציאות, ומהמחויבויות שלקחנו על עצמנו בחיינו הבוגרים, אבל מן הראוי, שלעיתים נחשוב כמו ילדים. לא באופן שבו אנו מגיבים בצורה אינסטנקטיבית וקטנונית לאירועים שמסביבנו (מזה יש מספיק בעולם), אלא קצת תעוזה ונכונות לקחת את החיים במימדים הנכונים, שהם אלה שאמורים להכתיב. זה בסדר להשתכר מדי פעם, וזה בסדר לעשות את הניתוח אף שרציתם או סתם להינות ממסלולי הטיול של חייכם.
צריך וראוי לזכור, שזמנו מוגבל על הכוכב הזה, והחיים אלה, לרוב, אינם ניתנים לנו במתנה בפעם השנייה. כך שצריך לנצל אותם עד תום, וקצת, רק קצת, לדאוג פחות על מה שעתיד לקרות וליהנות מההווה.

אין תגובות:

פרסום תגובה

מסעדות בארץ