יום שלישי, 3 במאי 2011

להתקדם אל המצוינות גם בתחום הנופש

מה משתנה בתרבות הישראלית בשנים האחרונות?מהן המגמות שניתן להבחין בהן ולהדגיש מתוך התמונה הנראית לעין ומצטיירת מתוך עולם המדיה, הפרסום והשיווק כמו גם מתוך העדפותיהם של הצרכנים הישראליים?

אחת הסממנים המעניינים והבולטים במיוחד הוא נכונותנו כצרכנים, להביע ללא בושה את רצוננו לחיות טוב, ליהנות ולהשקיע בעצמנו. היום זה כבר לא בושה להוציא מאות שקלים על ארוחת גורמה כבר אם אינך משתייך למאיון העליון. אנשים רבים עושים ניתוחים פלסטיים בכדי להיראות טוב יותר ולהרגיש טוב יותר עם עצמם ואינם מסתירים זאת או מתביישים בכך. עד לפני שנים לא מעטות מי שהיה זקוק לניתוח פלסטי כמו למשל ניתוח אף ( שהוא היום בין הניתוחים השכיחים ביותר בארץ), היה מסתיר זאת בחומרה ודואג שאיש לא ידע על כך.

אז מתי ובעקבות מה הפכנו להיות מוחצנים יותר, נהנתנים יותר? מתי החלו הדרישות שלנו לעלות ורמות הסטנדרטים שלנו בכל דבר- מביגוד ועד מוצרי חשמל, מאוכל ועד לנופש לעלות בהתמדה?

נראה כי מדובר בתהליך ארוך טווח שקשור קשר הדוק להפיכתנו לעם הרבה יותר מתייר ומטייל בעולם. אם פעם כל מה שהכרנו היה בתחומי המדינה ואנשים היו נוסעים לחו"ל פעם בכמה שנים, היום אפילו ילדים יכולים להתגאות בכך שיצאו לנופש ברחבי העולם יותר מפעם אחת וכולנו נחשפים למסעדות המשובחות של איטליה, לרשתות הקניות האדירות בארה"ב, למלוני הבוטיק האנינים של צרפת או לעושר התרבותי של וינה ומחפשים להעלות את רמת חיינו בהתאם. מעדניות גורמה ומסעדות שף נפתחות ברחבי הארץ, מתחמי ספא ובילוי, מלונות בישראל מרימים שוב ושוב את רף ההשקעה בעיצוב, ברמת המזון ובתנאי ההתאכסנות בהם. ואנחנו כצרכנים יכולים רק לחכך את ידינו בהנאה וליהנות מהפירות של כל מגמת ההשתבחות המתמדת הזו.

באמת אחד התחומים בו היא ניכרת במיוחד הוא רמת הנופש הישראלי המוצע לנו. דברו מעט עם תיירים מאירופה או ממקומות אחרים המגיעים לכאן ופוגשים את שוק המלונאות הישראלי. הם נפעמים מאוצרותיו של ים המלח, מיופייה וקדושתה של עיר הבירה ירושלים ומססגוניותה המופלאה של תל אביב- העיר ללא הפסקה שמספקת כל כך הרבה אפשרויות בילוי ופנאי.

אך זה לא משנה אם הם בוחרים ללון בחיפה או באילת, בהרצלייה או בקיסריה, בתי המלון הישראליים זוכים למחמאות רבות. רמת השירות השתפרה פלאים ממה שהייתה לפני מספר שנים, רמות העיצוב והאבזור לא מפסיקות להפתיע, מסעדות בתי המלון הגיעו למדרגה גבוהה של ביצוע למרות מגבלת הכשרות או שאולי דווקא בעטיה.

המוכנות של התרבות שלנו להתקדם אל תוך היוקרה והחיים הטובים בולטת במיוחד בהקמת ענף שלם של מלונות בוטיק מעוצבים ויפהפיים במספר מקומות בארץ.

מכל מקום, לנו יש השפעה רבה על השוק הישראלי. ככל שאנחנו דורשים ממנו להיות משובח ומעולה יותר, כך אנו זוכים למוצרים, שירות ותרבות פנאי גבוהה יותר. הדבר הוא לטובת כולנו ומאפשר לנו ליישר קו עם מדינות מפותחות אחרות בתרבות המערב.

2 comments:

  1. תמיד אפשר לקחת נופש בארץ וליהנות מהפירות האמיתיים של ישראל. התרבות הישראלית עשירה ונהדרת !

    השבמחק
  2. איך אפשר בלי ארוחות הבוקר הנהדרות שיש במלונות חמישה כוכבים בישראל, האירוח הוא פשוט נהדר, כמו כן האתרים לבקר בהם בצפון הם מדהימים !

    השבמחק

מסעדות בארץ